Skal vi spise flæskesteg eller and juleaften, når vi egentlig ikke kan lide det, eller kunne vi lige så godt spise vores yndlingsret, pizza? For når vi gør ting, som ikke giver mening, eller ting som decideret føles ubehageligt for os, vil det ofte koste ekstra energi og derfor bidrage til et højere stressniveau.
Så vi vil gerne opfordre til, at du tænker over, hvad du gør og finde 1 ting, som du gør, eller som du beder dit barn gøre, fordi du føler, at du burde gøre det, eller dit barn burde gøre det, selvom det hverken giver mening for dig eller dit barn eller gør jer glade. Og så skal du finde ud af, hvad du i stedet hellere vil gøre, som vil give mere mening eller glæde. Og dette kan du prøve at gøre i 2 uger.
Det kunne eksempelvis være, at du føler, at du bør give hånd eller give et kram, når du møder folk. Prøv at melde ud ”Jeg er ikke så glad for kram og berøring, så jeg siger bare hej”, og gør det gerne med et smil, og se, om ikke det er meget mere rart, selvom det til en start føles mærkeligt.
Eller prøv at lade dit barn sove med jer i jeres soveværelse (f.eks. på sin egen madras i soveværelset), hvis barnet er bange for at sove alene, også selv om I tænker, at barnet er for gammelt til det. Og se hvad der sker, og om ikke det kunne medføre en god nats søvn og meget mindre stress i dagligdagen.
Når det er sagt, er det selvfølgelig vigtigt at huske på, at vi også skal anerkende, når andre gør det, der føles mest rigtigt og rart for dem. Det kunne være så dejligt, hvis vi havde en verden, hvor der var meget mere plads til forskellighed og til, at vi alle kunne være dem, vi er.